منوی اصلی

دکتر رسول دیناروند

دکتر دیناروند: دستیابی به موفقیت، حاصل تلاش، پشتکار و کار گروهی است

دکتر رسول دیناروند برگزیده نوزدهمین جشنواره ابن‌سینا، مهم‌ترین عامل موفقیت را تلاش، پشتکار و کار تیمی دانست و تأکید کرد موفقیت افراد بدون این عوامل، تصادفی و زودگذر است.
خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه حیطه‌ای برگزیده شدید؟
دکتر رسول دیناروند استاد فارماسیوتیکسس  دانشکده داروسازی  هستم  و به‌عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه در جشنواره ابن‌سینا سال 96 معرفی‌ شده‌ام.

بفرمایید چه تعداد مقاله دارید و تحقیقاتتان بیشتر در چه زمینه‌ای است؟

نزدیک به 300 مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی منتشر کرده‌ام. همچنین دارای اچ ایندکس 44 هستم. عمده فعالیت‌های پژوهشی‌ام در حوزه فرمولاسیون و تهیه سامانه‌های دارورسانی نوین متمرکز بوده است. در 15 سال اخیر هم با تأسیس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه به همراه تعدادی از همکاران درزمینهٔ تهیه  نانوداروهای هدفمند و هوشمند بخصوص درزمینهٔ درمان سرطان تحقیق  کرده‌ایم و در این سال‌ها حدود 80 درصد مقالات علمی ما در این حوزه منتشرشده است. البته فعالیت پژوهشی‌مان صرفاً چاپ مقاله نبوده است. سه شرکت دانش‌بنیان توسط دانشجویان و محققان این مرکز تأسیس‌شده و حتی برخی از داروهای تولیدی این شرکت‌های دانش‌بنیان هم‌اکنون وارد بازار شده است و مهم‌تر از آن، توانسته‌اند در مدت کوتاه فعالیت خود صادرات هم داشته باشند. درواقع فعالیت‌های ما در این مرکز در جهت پاسخ به نیازهای کشور متمرکزشده و نتیجه داده است.

شما در کنار پژوهش فعالیت‌های اجرایی هم داشتید کمی در این مورد توضیح دهید؟
علاوه بر فعالیت علمی و تحقیقاتی در طول این 25-26 سالی که هیات علمی دانشکده داروسازی هستم؛ کارهای اجرایی هم در سطح دانشگاه و وزارت بهداشت داشته‌ام. در دوره وزارت دکتر لنکرانی (88-84) و دکتر هاشمی (96-92)، معاونت غذا و داروی را بعهده داشته‌ام و در چند دوره مشاور وزیر بوده‌ام. همچنین در صنعت داروسازی فعالیت داشته‌ام. یک دوره 4 ساله هم رییس دانشکده داروسازی تهران بوده‌ام. در حال حاضر مسئولیت اجرایی خاصی ندارم و خوشبختانه در دانشکده داروسازی تمام‌وقت مشغول هستم.

عوامل موفقیت خود را در چه می‌دانید  و چه  توصیه‌ای به پژوهشگران جوان دارید؟
تلاش  است که به نتیجه می‌رسد. ممکن است افرادی به‌صورت  تصادفی موفقیت‌هایی به دست آوردند ولی واقعیت این است که باید تلاش کرد. آنچه شاید به زندگی شخصی و خانوادگی خودم هم آسیب‌زده باشد اینکه همیشه به‌اندازه دو نفر کارکرده‌ام چراکه در کنار فعالیت آکادمیک اغلب مسئولیت اجرایی هم داشته‌ام. من فکر می‌کنم در طول این 25 سال به‌اندازه 40-50 سال و یا به عبارتی روزی 14-15 ساعت کارکرده‌ام. البته در طول این سال‌ها همکاران خیلی خوبی هم داشته‌ام. بخصوص دانشجویان خیلی خوبی داشته‌ام. همچنین لازم است از کمک‌های همسرم هم که ایشان هم استاد دانشکده و همکارم هستند تشکر کنم.  درواقع هیچ‌گاه یک نفر به‌تنهایی نمی‌تواند به موفقیت دست پیدا کند. موفقیت محصول تلاش، پشتکار و کار تیمی منسجم است.

به‌عنوان سوال پایانی جشنواره ابن‌سینا را چطور ارزیابی می‌کنید؟
دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان پیشگام و نماد آموزش علوم پزشکی کشور در عرصه  ملی و حتی جهانی شناخته‌شده و معتبر است لذا باید دستاوردها  و افراد شاخص  آن معرفی شوند. در دانشگاه سالیانه افراد برتر حوزه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی معرفی می‌شوند و باگذشت زمان این کار حرفه‌ای‌تر و جدی‌تر شده است. من فکر می‌کنم برگزاری جشنواره  کار ارزشمندی است و حتما باید تداوم پیدا کند چراکه معرفی افراد برتر و نمونه، تشویقی است برای سایرین که بیشتر تلاش کنند.  دانشگاه علوم پزشکی تهران باید فراتر ازآنچه هست بدرخشد. ما فقط مأموریت ملی نداریم بلکه باید در سطح جهانی به رقابت بپردازیم و در مرزهای دانش حرکت کنیم. در مسیر علمی گام برداریم که منجر به تولید ثروت و ایجاد اشتغال شود. خوشحالم از اینکه بخشی از کارهایی که انجام داده‌ایم در مسیر اشتغال و رفع نیازهای ملی و درخشش در سطح بین‌المللی بوده است. به‌هرحال مقالات معتبر و کارهایی که صورت می‌گیرد افتخاری است برای این کشور و خوشحالم که در دانشگاه علوم پزشکی تهران وظایفم را به‌خوبی انجام می‌دهم.
خبرنگار: سمیرا کرمی

100 %